MARCH 2018 WINNERS

Micro Short Smartphone

MEMORY OF OUR PEERS

by Brice Veneziano

Micro Short Drama 

STAY

by George Nicholas 

Mirco Short Horror/Thriller

CUT OFF

by Ryan Cauchi


Super Short Drama

THERE COULD BE NOTHING AFTER THIS

by Andrew Huggings 

Super Short Comedy

CROSS THE BRIDGE

by Marc Eikelenboom

Super Short Horror/Thriller

THE WATER'S EDGE

by Nick Sneath


Super Short Documentary

A BOY OUT OF YEMEN

by Dustin Connors 

Super Short Animation/
Stop Motion

LIKE ME

by Amber Wasi

 

Super Short Drone

KARJALAN KUNNAILLA

by Olli Huttunen 


Super Short Drama 

JACKSON

by Sidi Wang 

Super Short Script

DRIVEN

by Paul Weidknecht

Long Short

UNDER THE CHARM

by David Kadoche
O'Sullivan 


Long Short 

REWINDER

by Oliver Theurich  

 

Long Short

IRON ROOTS

by Federico Cavallini 

Extra Long Short

MASTERPIECE

by Marc Eikelenboom 


Outstanding Achievement Award 

Outstanding Achievement 

SAFE

by Tim Earnheart 

Outstanding Achievement 

BLACK GRASS

by Rachel Yurkovich 

Outstanding Achievement 

KAGE

by Misato Inoue 


Outstanding Achievement 

TRAUM(A)NOVELLA

by Francesco Faralli 

Outstanding Achievement

FALLING APART

by Evani Gilds 

Outstanding Achievement 

EARTH

Vladimir Bodiroga 


 

March Edition Official Selection 2018

DEVOTION

by Arabella DeLucco

SELENA

by Pierre Roy

THE TENANT IN ROOM 117 DRINKS HIS COFFEE

by Alex Turda 

LILLY BLACK

by Georgia Chioni

FORCED ASTRAY

by Marcus Mortland

BRIGHT EYES

by Black Tea Pictures 

I ASKED FOR AN APPLE BUT GOT A LEMON

by Shihyun Wang

GLOBAL HA-HA

by Franc Kopic

VAPSI (THE RETURN)

by Jaydeep Jethwa

ON MY SHOULDER

by Deanna Norris

ROSE CASTLE

by Emmanuel Duchez

ENDHAROR BHETA BHANGI...
(BREAKING THE COCOON)

by Arindam Barooah 

UNDO

by cv ramana

BEAUTY & BOUNTY

by Doug Armknecht

IN MEMORIAN - A WAR STORY

by Eric Peyrelier

CAPO DI FAMIGLIA

by Dirk Gunther Mohr

BROKEN AND OUTCAST

Jak Gavriel

THE LITTLE CHAPEL

by Richard Schertzer

BLOODY BILL

by Cameron Moon

FALLING

by Wijnand Geraerts

EPHEMERAL

by Deb Ethier

TROLLEY

by Oscar Adams

THEY FOUND US

by Fredrik Sejr

SAMUEL'S GOT A SWEET TOOTH

by Angel Rosa

THE NOT SO BRIGHT VAMPIRE

by Jim Zounis

THAT DEPENDS

by Orlaith Mc Manus

ELEVEN ELEVEN

by Jeff Vande Zande

BLESSING 1

by Erika Suderburg

63 STEPS

by Jamie Pitt

AT THE TOP OF TABULEIRO WATERFALL

by Paulo T G Pinto

BABCIA

by Charlie Budden

VOID

by Biond Emra 

HAT IN LOVE

by Misato Inoue

VOTE FOR ME - ITALY'S MIGRANT CRISIS FUELS ELECTION CAMPAIGN

by Claudio Lavanga

IT'LL BE FINE

by Mattia Zucchelli

WICKEDNESS

by Francisco Ballesteros

JULIAN'S LADDER

by Søren Frederiksen

WINTER PATTERNS

by Jurgis Kreilis

ALONE ON A CHAIR

by Michael Henry

SUN WENT DOWN, MOON CAME UP

by Yoo Lee

 

Want to see your name and film in next
month's winner's selection? You're one click
away from greatness.