OCTOBER 2019 WINNERS

Micro Short drama

HAUNTED BY THE EVIL

by Perica Antov &
Graziella Schwaiger

Micro Short Comedy

FLEETING ARROW

by Lukas Dexter &
Sam Philpot

Micro Short Horror / Thriller

DELETE ME

by Matthew D. Gilpin


Micro Short Animation /
Stop Motion

FROM ART’S POINT OF VIEW

by Platon Infante

Micro Short drone

HUMAN IN THE FOREST

by Wojciech Garus

Super Short Drama

INSIDE BORDERLINE

by Jan Luca Hellwich &
Samet Yalcin


Super Short Comedy

THE NEW GIRLFRIEND

by Chelsea Nwasike &
Dayana Espinoza

Super short horror/thriller

MURDER MYSTERY BOX

by Joey Yow &
Kira Carlton

Super Short drone

DRONE SHOWREEL: HALF YEAR ON BOARD

by Attila Szamosvári


Super Short Smartphone

LOW FREQUENCIES

by Gemma Ghelardi

Super Short Script

A MESSAGE FOR HANNAH

by Beau Carter

Super Short sci-fi

THE FINDING

by Gleb Feldman


Long short

NEANDER VALLEY

by Shug Cvitanic

Long short

ART:AN UNEXPECTED VOCATION

by Marrianna Phung,
Michael Antonakos &
Mike Klemak

Extra long short

YOUR SMILE

by Haochen Yang


Feature

BARKLEY: SADISTIC RACE

by Linda Sanders

Experimental

JUST FRIENDS

by Marc Lesperut

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

THE GLOWING WRATH (SHORTCUT TO HECK)

by Isaias Zai Gallardo

FLY GREENLAND

by King Ho Tang

BOUNCE BACK

by Matthew D. Gilpin


THE SONGS OF LOVE

by Olga & Andrii Andreiev

THE NECKLACE

by Tong Shengyuan

FORMATION

by Helmut Michael Kemmer
& Vesely Marek


GREEN LINE

by Ebin Raj Maliakal

THE OTHER HALF

by Lalith Rathnayake

SCOTLAND

by Manish Vatssalya


MOUNT POPA

by Stéphane Lévy

 

HONORABLE MENTION

THAT LOVING FEELING

by Mike McDougall

FRIED EGG

by Miku Kitagawa

QUIET CROSSING

by Patrik Krivanek


THE BRITISH BORDER

by Kenneth Maguire

FREE PUDDING

by Harry Thomas &
Rebekah Brandes

HEALTHIER CHOICES

by Jeff Vande Zande


SHORTCUT

by Narinder Matharu

DISTURBANCE

by Mikael Roth

THE FAREWELL

by Jimmy Castro


VEHEMENCE

by Fabrizio Fenech

BLAZE OF GLORY

by Alexander Bergström

DARK CORNERS OF YOUR MIND

by Phillip Lehn


THE UNCANNY VALLEY

by Ian Vardy

WAR DOG

by John Powers

YOU WON’T REMEMBER ME

by Victor Blaho


TOKYO-TRADITION
& MODERNITY

by Ido Simchoni

 

OCTOBER EDITION OFFICIAL SELECTION 2019
 

ICY SUNRISE

by Freddy Moyano

DEBRIS

by Ysabel Turner

ROOM NO. 13

by Kasra Tirsahar

A NORMAL LIFE

by Leon de Levita

PERIPLANETA

by Barbara Peikert

SOUNDS OF FOUR

by Sitthipol Matt Pladsri

STAY IN SUMMER

by Wu Tingjian

 

Want to see your name and film in next month's winner's selection? You're one click away from greatness.