AUGUST 2019 WINNERS

Micro Short Comedy

COWBUNGA

by Lukas Dexter

Micro Short Horror / Thriller

SIREN

by Jeff Vande Zande

Micro Short Smartphone

ONE MINUTE FLOWERS

by Hanna-Mari Ojala


Super Short Drama

CURTAIN CALL

by Montanna MacDonald

Super short Script

THE TRENCH

by Chris Beadnell

Super Short Comedy

WE SAVED PRIVATE RYAN

by Jonny Lewis


Super short horror / thriller

REPENT

by Alan & OU

Super Short Documentary

WETLANDS

by Persia Beheshti

Super Short Animation /
Stop Motion

MEOW

by Yu Shu Grace Wang


Super Short Drone

UNFORGETTABLE BAIKAL

by Tanya Shkondina

Super Short Smartphone

I CREATED MEMORIES

by Sammy Gadbois

Super Short Script

WHEN DAY BREAKS

by Bernhard Riedhammer


Experimental

DEAR HEARING WORLD

by Adam Docker

Long Short

GONE

by Joan Bentosela

EXTRA Long Short

JERICHO ROAD

by Brian Petersen & Dawson Roebig


EXTRA Long Short

FAREWELL TONIGHT

by Zao Li

 
 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

TEDDY BEAR RESCUE

by Louis Bodart

WHAT’S AT STEAK?

by Mark D'Rozario

BLUE AND CURT

by Jesse Cote


THROAT SINGING IN KANGIRSUK

by Eva Kaukai &
Manon Chamberland

CLIFF’S EDGE

by Chris Beadnell

 

HONORABLE MENTION

SPOOKY TALENT AGENCY

by Vince Breheny

BLA BLA
(A HÉLÈNE MATTE'S JUGGLING)

by Hélène Matte

THE MAVERICK

by Swati Chugh


FINGER ON THE BUTTON

by Jonny Lewis

THE ROCKING CHAIR

by Dominic Grose

BELLES OF THE SWELLS

by Mary Piller


HUMAN IN THE FOREST

by Wojciech Garus

MAN IN THE MIDDLE

by Thomas Kemnitz

THE INTANGIBLE

by Lin Ziyan


DEAD MAN WAIT

by Giorgio Molteni

INTERLOPER

by Lawrence Hennigan

SONNY BOY

by Karolina Lisowski


INUK HUNTER

by George Annanack

LIGHTS OF MAORI

by Kevin May

PERKELE -
A VERY FINNISH JOURNEY

by Timo Vasara


COLD COFFEE

by Sebastian Wotschke

IF BY LIFE YOU WERE DECEIVED

by Xun Zhuo

PIGMENTA

by Raymond Gerard Braza &
Andres Flores


NEVER A LOVELY SO REAL

by Gloria Zingales

 
 

AUGUST EDITION OFFICIAL SELECTION 2019
 

MY PURGATORY

by Peter Sacco

PAW

by Diana Lee Woody

TREE

by Adhikara Poesoro

IDEOLOGY

by Jinmeng Li

DEPARTMENT 666

by Dave Harlequin & Adam York

SUMMER LONG

by Vincent Schou

INNOCENT BOY

by Brock Cravy

COAL CITY

by Xue Haoyue

MIND OF AN OCEAN

by June Mugo

LIFE’S RICH TAPESTRY

by Amy Clarkson

THE DENTAL PLAN

by Wayne Diu

FREE BUTTERFLIES

by Miguel Angel Castillo Garcia

UNKNOWN LINES

by Perica Antov

GIVING HOPE TO LIFE

by Matthew Agustin

A PERILOUS CASE OF RED RIDING HOOD

by Malwina Wodzicka

 

Want to see your name and film in next month's winner's selection? You're one click away from greatness.