SEPTEMBER 2018 WINNERS

Micro Short Animation / Stop Motion

VICTORY........???

by Manisha Gupta

Super Short Animation / Stop Motion

THE LOST DROP…..

by Manisha Gupta

LONG SHORT

PANACEA

by Michel Wongsomenawi & Victor Zwiers


Micro Short Drama

GROW

by Stefano Barci

Music Video

FASCINATOR - SEX CRYSTALS

by John Mackay & Brendan Burke

Experimental

INPUTOUTPUT

by Fanis Topsachalidis


Micro Short Horror / Thriller 

7 MINUTES IN HELL

by James Wilkinson

SUPER SHORT Comedy

THE PARAMEDICS

by Jack Scott & Tom Middleton

Super Short Horror / Thriller

THE WAITOR

by Dave Quay & Josh Tobin


MICRO SHORT script

THE RIDE

by Steven Laflamme

super SHORT SCript

DATING THE CAT

by Steven Laflamme

super SHORT smartphone

ICE SWIMMING

by Robb Montgomery


SUPER SHORT Drama

BROCCOLI

by Iván Sáinz-Pardo

SUPER SHORT DRONE

REMOTE ISLANDS OF HOKKAIDO

by Sebastian Lindblad

Micro Short Comedy

A FOOL AND HIS MONEY

by Jeff Vande Zande


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

MAP TO THE STARS

by Pedro Jaen R.

FOR WANT OF A NAIL

by Lucy Joan Barnes

TEN MINUTES TOPS

by Antoine de Bujadoux


THE SANDALS OF JESUS

by João Couto

YOU CAN’T TOUCH A FEELING

by Meghann Padgett

ON ALL HALLOWS’ EVE

by Patrick Fitzgerald & Patrick Cormack


HONORABLE MENTION

THE PARTICULAR DAY

by R. L. Margot

SISTERHOOD

by Dario Scommegna

TELE-PHONE

by Mansoor Ahmed


THE RIVETERS

by Kate Felix

1UP

by Shreyas Ayaluri

DON’T LOOK BACK

by Humberto Rosa


SILENCE - A TRIPTYCH

by Ramanjit Kaur

THE VOID

by Saurabh Thakur

DEATH’S DAY OFF

by G Rockk


DIANA

by G Rockk

RETAIL

by Jonathan James

DEAR NEIGHBOURS

by Evani Gilds


FALLING

by Bernhard Riedhammer

PERFECT BABY

by Paul Rodriguez

AFFOGARE (DROWN)

by Marco Berton Scapinello


THE PIT

by Jeff Vande Zande

FRAMED

by Jonathan Burteaux

THELEMA

by George Kimissis


PROTEST

by Lukasz Lewenda

PHOTOSHOOT

by Maida Hals

PLUSHOPHILIA

by Mauricio Marces & C Hope Belmont


EMMA’S WORLD

by Matteo Santoro

SHUSH

by Darya "Dasha" Khritankova

WILD GIRLFRIEND

by Dream Catcher Film Studio


SEPTEMBER EDITION OFFICIAL SELECTION 2018

 

CRESCENDO

by Tancredi Lo Cascio

LES MARCHEURS (WALKERS)

by Mademoiselle L & Hipstoresk

BOOMERANG

by Anjani Pandey & Krystal Whitfield

THE UNATTENDED

by Paul Kelly

GREATER FOOL

by Julia Strassmann

MEET ANGILENE

by Angi Tianzhu & Drew Stalker

 

Want to see your name and film in next month's winner's selection? You're one click away from greatness.