January 2017 Winners

Super Short Animation/Stop Motion

ADAM

by Evelyn Ross

Super Short Horror/Thriller

FRIDAY THE 22ND

by Keanji Kasyfukwarits


Super Short Comedy

PASSIONS, Part 1

by Manuel Schuepfer

Super Short Comedy

PASSIONS, Part 2

by Manuel Schuepfer


Micro Short Comedy

RUN GREG RUN

by Joe Toppe

Micro Short Smartphone

THERE IS A FILM FASTIVAL

by Mariusz Moscicki

Micro Short Drama

DOMICILE

by Emre Özerden


Super Short Drone

THE MOUNTAIN WITHIN

by Philippe Woodtli

Super Short Drama

GARDEN

by Rouven John

Super Short Script

TOLERANCE

by Marc I. Daniels


Super Short Documentary

BARBARA INGRAM SCHOOL FOR THE ARTS-DANCE DEPARTMENT

by VOYAGER Media Group, LLC

Super Short Smartphone

SECTOR ZERO4

by Alfonso García López

Long Short

COLORS

by Evani Gilds


Outstanding Achievement Award

DESTINATION

by Ana Hummes Ota


January Edition Official Selection 2017

SUPER SHORT HORROR/THRILLER

LILITH COME OUT

by Savvas Christou

FRIDAY THE 22ND

by Keanji Kasyfukwarits

NYMPHOS'S DIARY

by Savvas Christou

I WANNA PLAY

by Savvas Christou

 

SUPER SHORT DRONE

SOUTH COAST

by Scott Palmer

RUNNING INTO THE AIR

by Sebastian Wöber

THE CLOUDED MORNING

by Sebastian Wöber

DOWNTHERE

by Christian Grewe

THE MOUNTAIN WITHIN

by Philippe Woodtli

A DAY IN RØROS-ON UNESCO’S WORLD HERITAGE LIST

by André Hope

PALAU AERIAL SHOW REEL

by Richard Brooks

KISS

by Dongcheol Kwak

 

SUPER SHORT DRAMA

GARDEN

by Rouven John

ALIVE, SOMETHIMES

by Franz Tarka

 

SUPER SHORT DOCUMENTARY

BARBARA INGRAM SCHOOL FOR THE ARTS-DANCE DEPARTMENT

by VOYAGER Media Group, LLC

SUPER SHORT COMEDY

 

PASSIONS

by Manuel Schuepfer

SINBIN

by Jeremy Rigby

MAU & GIO' 

by Giuseppe Bucci

 

SUPER SHORT ANIMATION/STOP MOTION

LUSCIOUS

by Xuecheng Xu

BLOKD

by Martin Mulcahy

ADAM

by Evelyn Ross

TIME TRAVEL BITES

by Shengli Xia

CUPID IS NOT A TERRORIST

by bellopropello

HERMAN

by Anna Makarchuk

 

SUPER SHORT SMARTPHONE

SECTOR ZERO4

by Alfonso García López

ONLY ME

by Anar Azimov

 

MICRO SHORT SMARTPHONE

SHORELINES

by Sebastian J. Lowe

THERE IS A FILM FASTIVAL

by Mariusz Moscicki

NEW YEARS EVE

by Niccolò Dettore

THE CIRCLE GAMES

by Angela Blake

 

MICRO SHORT DRAMA

DOMICILE

by Emre Özerden

 

MICRO SHORT COMEDY

RUN GREG RUN

by Joe Toppe

 

LONG SHORT

MOTHER TONGUE

by Md Iqbal

I WILL WAIT FOR YOU

By David Wendell Boykins

THE MAN BEHIND THE CURTAIN

By Florian Vogel

BARBARA INGRAM SCHOOL FOR THE ARTS-DANCE DEPARTMENT

by Farid Bozorgmehr

MY BODY

By Daniel Möhle

COLD IS MY BROTHER

by Andrew Calderone

VOICES FROM LAW TOO LEI

by Martha Gorzycki

GLIMMERS

by Marcello Di Trocchio

DIGITAL

by Panu Aleksi Somerma

A JOURNEY

by Babis Galanakis

ROLE PLAYING GAMES

by Francesco Colangelo

THE DARK NIGHT

by Vinay Kumar

IN A EUROPEAN PARK

by Anne Bussard

ROOMS

by Rouven John

I HATE THAT

by David Bemis

MARTINIS AT THE SMOKE HOUSE

by Joe Toppe

BARBARA INGRAM SCHOOL FOR THE ARTS-VISIAL ARTS DEPARTMENT

by VOYAGER Media Group, LLC

INEVITABLE

by Savvas Christou

COLORS

by Evani Gilds

THE MAILBOX

by Jacob Stuart

WAITING ROOM

by Aitor González Iturbe

SPAM ATTACK-THE MOVIE

by Daniel Raboldt

 

SUPER SHORT SCRIPT

“BOOKED” FOR MURDER

by Manisha Gupta

TOLERANCE

by Marc I. Daniels

 


Want to see your name and film in next month's winner's section? You're one click away from greatness.