MAY 2018 WINNERS

micro short drama

WAKE UP CALL

by Harshal Alurkar

micro short horror/thriller

SHE ONLY GOES OUT AT NIGHT

by Gemma Abilla

micro short animation/stop motion

LINE

by Andrew Sontag


micro short script

RAINBOW

by John German

super short drama

WITH MY OWN TWO HANDS

by Michael Barocas

super short comedy

ON THE SIDE OF

by Jérome Piel Desruisseaux


super short horror/thriller

NO GOING BACK

by Matias Vellutini

super short documentary

BREAK BOUNDARIES

by Egon Feiner

super short animation/stop motion

SELF-HELP: A MULTIPLEX 10 SHORT

by Gordon McAlpin


super short drone

0101001101001110010001100100001101000011

by Kostas Gur

super short smartphone

LOVE HAS BEEN ADDED TO YOUR CART

by Jay Esteves

super short script

IT LIVES WITHIN

by Jay Esteves


super short sci-fi

AWAKE

by Brenden Savi

Long short

THE LAST ONE

by Christian Bulich

extra long short

SOMEDAY

by J S Mayank and Katherine Castro


experimental

I AM HERE

by Irina Khoklova

Music video

THE LETTING GO

by Natalie Jean and Tyler McElrath

super short script & review

E-EYE

by Martin O'Brien


OUSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

QUEENS WAY

by Alex Williams

TO THE SURFACE

by Maria Maida

IRINA

by Jordi Castejon


GOD'S ILLITERATE

by Fabian Nokodian and Zaji Zabalerio

DUNHAM DEAF BOY

by Ladan Sahraei

NAMIBIA

by Matthieu Vinel


KUUJJUAQ

by Sammy Gadbois

 

HONORABLE MENTION

THE GRAVE INC.

by Debbie Soni

THE CROW'S HEAD

by Pete Berger

ARIA

by Deb Ethier


ALVEUS

by Shamila Lengsfeld

SCHMOOPIE

by Mary C. Ferrara

HOODY MAN

by Philip Rachid


TERRAS

by Fer Portela

QUIETUS

by Joy Song

JPG

by Darren Ormandy


INTERNSHIP - THE MOVIE

by Matias Luge

FLORINDO E CARLOTTA - LA VITA SEGRETA DELLE CHIOCCIOLE (FLORINDO AND CARLOTTA - THE SECRET LIFE OF SNAILS)

by Rossella Bergo

 

MAY EDITION OFFICIAL SELECTION 2018

 

NOA

by Angel Barroeta

HALBSCHLAF

by Elia Hüneburg

POSTIT!

by Mahul Brahma

LITTLE GHOST GIRL

by Adriane Little

MY BEST FRIEND

by Catalin Bugean

WAFT

by Vishnu Udayan

A REVERSE FIB

by Tom Bessoir

TRIGGERED 

by Christophe Le Jeune

FLUID FUNK

by Johannes Horak

CURE

by Evan Gareth Hoffman

KITCHEN SINK CLASSIC

by Lauren Shein

GOOD BUSINESS SENSE

by Emmett Loverde

DESTINATION HOPE

by Farid Bozorgmehr

DYNAMIC WITH STATIC (DINÁMICO EN ESTÁTICO)

by Robert Sirvent

CLOSURE

by Jacey Dean

GODS DIE TOO

by Adam E. Stone

LAST LIGHT

by Shari Hamrick

TOBY

by Ash Ogden

 

Want to see your name and film in next
month's winner's selection? You're one click
away from greatness.

APRIL 2018 WINNERS

SUPER SHORT COMEDY

WOLFIE

by Will Dolan

MICRO SHORT SCRIPT

B-LOVE.

by Matteo Valentini

SUPER SHORT DRONE

LOVE BIRDS

by Michael Greive


SUPER SHORT DRAMA

FEAR NO EVIL

by Mark K.

SUPER SHORT HORROR/THRILLER

LEBENSRAUM: DACHS

by Christian Sadler

MICRO SHORT HORROR/THRILLER

A BELIEVER

by Stefano Demarie


SUPER SHORT SCRIPT

LOOSEN THE NOOSE

by John German

SUPER SHORT SMARTPHONE

LURE

by Jiankun Du

EXPERIMENTAL

LAMBRUSCO, WAITING GAME

by Carlo Guttadauro


FEATURE

SEARCH ENGINES

by Russell Brown

MICRO SHORT DOCUMENTARY

MIGRANT DILEMMA

by Roger Horn

SUPER SHORT ANIMATION/STOP MOTION

RED'S BARBERSHOP: THE SANDBOX AND THE DESK

by Daniel Maw


EXTRA LONG SHORT

BADGES

by Jonathan Stanley

MUSIC VIDEO

NENA & DAVE STEWART:
"BE MY REBEL"

by Virgil Widrich

LONG SHORT

FAR AT SEA

by Sophie Berg


LONG SHORT

GAB

by Gazanfer Biricik

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

NO FLY ZONE

by Annemarie Libbers

RECONNECT

by Joël Kinast

AHEAD OF TIME

by Linda Hullinger


I AM YOUR FREEDOM

by David Kadoche O'Sullivan

KOLMAN AND THE PENGUIN

by Rolf Höhne

MÉNAJEUX-À-TROIS

by Xavier Baeyens


GODMOTHER

by Pete Fielding

THE ASTRONOT

by Tim Cash

EYES

by Maria Laura Moraci


MY AMISH WORLD

by Samuel Wickey

SHE  CAME FROM THE WOODS

by Erik & Carson Bloomquist

THE PURPLE ROAD

by James Valvano


THE STORY OF A WHISPER

by Nicola Rinciari

THE PUPPETEER

by Vikneshwaran Silva

SILVIE AND CAL

by Tymon Brown


HONORABLE MENTION

 

MY LITTLE LIFE

by Amy Price

THE SHADOW OF THE NIGHT

by Jari Oikuri

REDIRECTED

by Linda Hullinger


YAKSHI

by Vijendra Bhambhani

SURPRISE

by Jaydeep Jethwa

11:53 PM

by BEN CARTER


GONE EGG

by Neil O'Neil

FALL

by Jamison LoCascio

TEST 8: EXHALATION

by Dorji Galsanov


SECRET

by Roberto Lopez Saavedra

THE AUTHOR

by Jaydeep Jethwa

ISLE OF SAINT MEINHARD

by Jurgis Kreilis


MEANWHILE IN ANOTHER PART OF THE FOREST

by Deb Ethier

DEADLINE

by Jakob Dannevig & Kristoffer Bjerg

CLOUDS OVER THE LAKE HERAJARVI AND THE HILL OF IKOLANVAARA

by Pekka Honkakoski


 

April Edition Official Selection 2018

THE KING OF SNAPCHAT

by Ed Moore

NO TIME TO WASTE

by Michael Welsh

353 

by Abdulla Mohsen Abdulla

TOILET MAN

by Chen Yang Shu

WAX DANCE 

by Aschenbach Productions

IMAGINATION

by Erhun Abbasli

DYSTOPIA

by Bellopropello

ADA

by Sam Kia

SLUMBEROUS

by Sara Eustaquio

A BITTER PILL

by Ashutosh Jha

HUMOR

by Haji Outlaw

ROMANIAN DIARY. MUSLIM DIARY

by Carmen Lidia Vidu

ESSENTIALLY ALYS

by Deb Ethier

SHADOW

by Sofia Kalogianni

IRISH ANCESTORS

by Vince Breheny & Aleksandra Dimoska

VICTORY

by Vishal Bhalla

GLOOMY SUNDAY

by Carlos Fabris

STILL

by Andrew Ward

KANSAS ICE STORM

by Tiffany Deater

NO REAL DISTANCE

by Tiffany Deater

GUIDELINES TO HIKERS

by Pekka Honkakoski

INDIVIDUUS

by Jaden Alexander

COPY"WRONGS"

by Manisha Gupta

 

 

Want to see your name and film in next
month's winner's selection? You're one click
away from greatness.

MARCH 2018 WINNERS

Micro Short Smartphone

MEMORY OF OUR PEERS

by Brice Veneziano

Micro Short Drama 

STAY

by George Nicholas 

Mirco Short Horror/Thriller

CUT OFF

by Ryan Cauchi


Super Short Drama

THERE COULD BE NOTHING AFTER THIS

by Andrew Huggings 

Super Short Comedy

CROSS THE BRIDGE

by Marc Eikelenboom

Super Short Horror/Thriller

THE WATER'S EDGE

by Nick Sneath


Super Short Documentary

A BOY OUT OF YEMEN

by Dustin Connors 

Super Short Animation/
Stop Motion

LIKE ME

by Amber Wasi

 

Super Short Drone

KARJALAN KUNNAILLA

by Olli Huttunen 


Super Short Drama 

JACKSON

by Sidi Wang 

Super Short Script

DRIVEN

by Paul Weidknecht

Long Short

UNDER THE CHARM

by David Kadoche
O'Sullivan 


Long Short 

REWINDER

by Oliver Theurich  

 

Long Short

IRON ROOTS

by Federico Cavallini 

Extra Long Short

MASTERPIECE

by Marc Eikelenboom 


Outstanding Achievement Award 

Outstanding Achievement 

SAFE

by Tim Earnheart 

Outstanding Achievement 

BLACK GRASS

by Rachel Yurkovich 

Outstanding Achievement 

KAGE

by Misato Inoue 


Outstanding Achievement 

TRAUM(A)NOVELLA

by Francesco Faralli 

Outstanding Achievement

FALLING APART

by Evani Gilds 

Outstanding Achievement 

EARTH

Vladimir Bodiroga 


 

March Edition Official Selection 2018

DEVOTION

by Arabella DeLucco

SELENA

by Pierre Roy

THE TENANT IN ROOM 117 DRINKS HIS COFFEE

by Alex Turda 

LILLY BLACK

by Georgia Chioni

FORCED ASTRAY

by Marcus Mortland

BRIGHT EYES

by Black Tea Pictures 

I ASKED FOR AN APPLE BUT GOT A LEMON

by Shihyun Wang

GLOBAL HA-HA

by Franc Kopic

VAPSI (THE RETURN)

by Jaydeep Jethwa

ON MY SHOULDER

by Deanna Norris

ROSE CASTLE

by Emmanuel Duchez

ENDHAROR BHETA BHANGI...
(BREAKING THE COCOON)

by Arindam Barooah 

UNDO

by cv ramana

BEAUTY & BOUNTY

by Doug Armknecht

IN MEMORIAN - A WAR STORY

by Eric Peyrelier

CAPO DI FAMIGLIA

by Dirk Gunther Mohr

BROKEN AND OUTCAST

Jak Gavriel

THE LITTLE CHAPEL

by Richard Schertzer

BLOODY BILL

by Cameron Moon

FALLING

by Wijnand Geraerts

EPHEMERAL

by Deb Ethier

TROLLEY

by Oscar Adams

THEY FOUND US

by Fredrik Sejr

SAMUEL'S GOT A SWEET TOOTH

by Angel Rosa

THE NOT SO BRIGHT VAMPIRE

by Jim Zounis

THAT DEPENDS

by Orlaith Mc Manus

ELEVEN ELEVEN

by Jeff Vande Zande

BLESSING 1

by Erika Suderburg

63 STEPS

by Jamie Pitt

AT THE TOP OF TABULEIRO WATERFALL

by Paulo T G Pinto

BABCIA

by Charlie Budden

VOID

by Biond Emra 

HAT IN LOVE

by Misato Inoue

VOTE FOR ME - ITALY'S MIGRANT CRISIS FUELS ELECTION CAMPAIGN

by Claudio Lavanga

IT'LL BE FINE

by Mattia Zucchelli

WICKEDNESS

by Francisco Ballesteros

JULIAN'S LADDER

by Søren Frederiksen

WINTER PATTERNS

by Jurgis Kreilis

ALONE ON A CHAIR

by Michael Henry

SUN WENT DOWN, MOON CAME UP

by Yoo Lee

 

Want to see your name and film in next
month's winner's selection? You're one click
away from greatness.

JANUARY 2018 WINNERS

MICRO SHORT DRAMA

THE HOLIDAY SHOPPER

by Karunakaran TK

MICRO SHORT SMARTPHONE

B(L)ACKSTAGE

by Daniel Limmer

MICRO SHORT ANIMATION/STOP MOTION

REQUIEM FOR THE LOST

by Deb Ethier


SUPER SHORT SCRIPT

MY HOOKER'S SERVICE DOG

by Ash Kumar

SUPER SHORT DRONE

ALPS IN 4 SEASONS

by Bashir Abu Shakra

SUPER SHORT ANIMATION/STOP MOTION

ALL THE THINGS

by Paul McMahon


SUPER SHORT DOCUMENTARY

WATER

by Mark Knight

SUPER SHORT COMEDY

THE MIX UP

by Tsung-Kai (Edward) Tsai

SUPER SHORT DRAMA

PLACE CARDS

by Andrzej Swiech


LONG SHORT

THE CAT

by Adrian Burt

EXTRA LONG SHORT

THE PRIME

by Jessica Green

EXPERIMENTAL

PLUS MINUS

by Julian Ticona Cuba


FEATURE

UNTERWELT - THE WORLD BEYOND

by Ralf Kemper

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

FLEA

by Alejo Irias

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

THE LEAK

by Patrick Barbeau

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

PAPERCUT

by Damien Overton


OUTSTANDING ACHIEVEMENT

ABOUT LOVE

by Shenequa D. Crockett

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

LION

by Davide Melini


 

January Edition Official Selection 2018

BROKEN WINGS

by Kadir Eman

SPETTRI

by Andrea Gatopoulos

LANGUAGE OF LOVE

by Jean-Luc Julien

THE DUM (MARATHON LAKE)

by Stamatis Liontos

WOLF

by Maziyar Khatam

WAITING - A SHORT FILM ABOUT INTERFERTILITY

by Mark Davis & Catharine Pitt

MIX WILDFLOWER SEEDS

by Federica Foglia

MOMENTS IN PARADISE

by Bellopropello

MY LAND

by Katerina Balabay

CAR PARK BLUES

by Khomthong Rungsawang

SCREEN READING

by Vanessa Vox

GROCERIES - A SHORT FILM WITH A TWIST

by Marcin Nowohoński

GIFT GIVER

by Trent Newton

THE RED QUEEN OF BITTER FROST

by Kailin Gow

COLLISION COURSE

by Rói Davidsen

YOU BETTER WATCH OUT

by Rafael Doriez

SHINRIN-YOKU (FOREST BATHING)

by Mark Knight & Jim Wilmer

IGNORANCE IS KEEPING US ALIVE

by Roman Villevoye

TA GEMISTA (SALTED)

by Giannis Bletas

A SHORT FLIGHT

by Mauro Pagliai

I & MYSELF

by Tsukuda Hisanori

ADORE THE WORLD

by Wijnand Geraerts

 

Want to see your name and film in next month's winner's section? You're one click away from greatness.

DECEMBER 2017 WINNERS

MICRO SHORT DRAMA

REFLECTION

by Biond Emra

MICRO SHORT COMEDY

#WEDDINGDAY

by Toryn Westcott

MICRO SHORT ANIMATION/STOP MOTION

ALMA

by Aurora Martina Meneo and Alessia Fantasia


SUPER SHORT DRAMA

PERFECTION

by Riccardo Di Gerlando

SUPER SHORT DOCUMENTARY

STRONG CULTURE

by Jarryd O'Keefe

SUPER SHORT DRONE

THE FACE OF ABANDONMENT

by Nikos Sarantos


SUPER SHORT SCRIPT

THE COLOURS OF THE SKY

by Andres Pi Andreu

SUPER SHORT SCI-FI

PEAK PHOSPHORUS

by Michael Mehring

SUPER SHORT HORROR/THRILLER

DISAPPEARED

by Anton Sokolov


LONG SHORT

WISHFUL THINKING

by Dennis Nap

EXTRA LONG SHORT

THE TELEPHONE

by Stuart Wheeldon

EXPERIMENTAL

EUPHORIA

by Wijnand Geraerts


FEATURE

THE KNOW

by Thomas Galassi


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

TARA - THE JOURNEY OF LOVE AND PASSION

by Kumar Raj

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

MEETING ALEKSANDRA

by Evan Hoffman

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

SWEETHEART

by Marco Spagnoli


December Edition Official Selection 2017

NEARSIGHTED

by Kevin O'Brien

SOMEONE UNDERSTANDS

by Monique Amado

7TH ANNIVERSARY

by Kittikhun Pairatt

TRANSFER

by Vibol Sungkriem

THE RIGHTEOUS MAN

by Maria Verde

HOT (HELL OF A TRIP)

by Noufer Vettikat Aboobacker

RED

by Camille Danton

SALTY MEMORY

by Orwa Alahmad

THE LAST SUPPER OF THE DAMNED

by Dennis Vossos

FARFALLE BIANCHE

by Neil Brookshire

TARA - THE JOURNEY OF LOVE AND PASSION

by Kumar Raj

THE EDGE

by Jimmese Monique

LIVING ON THE EDGE - DEGLAMOURIZING BOLLYWOOD

by Opender Chanana

FRAME

by Andres Ramirez

REM

by Barkin Tunga

 

 

Want to see your name and film in next month's winner's section? You're one click away from greatness.

NOVEMBER 2017 WINNERS

SUPER SHORT HORROR THRILLER

3:13

by Amir Kamyabi

SUPER SHORT DRAMA

NODUM

by Sebastian Kuckovsky

SUPER SHORT COMEDY

LUCKY DAY!

by J.L. Wolfenstein


SUPER SHORT DOCUMENTARY

DROP THE MIC

by Nathaniel Jackson

SUPER SHORT ANIMATION/STOP MOTION

ALWAYS IN A GOOD MOOD

by Margarita Escribano

SUPER SHORT DRONE

BREATHE LUV

by Kostas Gur


LONG SHORT

COME HOME

by Kieran Cheang

EXTRA LONG SHORT

THE SPARKLE

by Lana Lekarinou

FEATURE

NUSSBAUM 95736

by Csibi László


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

COMPULSION

by Ryan Davey

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

FOROE ISLANDS - THE HIDDEN SECRET

by Thomas Vitali


OUTSTANDING ACHIEVEMENT

SECESSIONIST

by Rachael Wenona Guy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT

SILENT LOVE STORIES

by Amr Al-Hariri

 

September Edition Official Selection 2017

I AM ROSHNI

by Mohit Srivastsva

WHITE BLOOD

by Mohit Srivastsva

THE CONFESSIONAL

by Conor Waldron

AAPATI

by Priyadarshi Sidhartha

SPACE

by Anna Kaminska

A SIGN

by Mahée Merica

SKINT

by Black Tea Pictures

PENSIONERS CHIPS EPISODE 5 US PRESIDENTIAL CAMPAIGN

by Joachim Weber

THE CREATURE OF STARK HILLS

by Adam Deierling

FETCH

by Georgianne Stinnett

ANGEL CITY (a very short L.A. love story)

by Francisco Lorite

JUST DIVORCED, OR HOW TO ROB THE MAFFIA

by Benn Flore

THE SPARKLE

by Lana Lekarinou

PANJ (5)

by Seyed Mojtaba Hosseini

ALCHEMY

by Ian Kevin Scott

BEVERLEY MINSTER FLY THROUGH

by Cy Chadwick

I'M HERE TOO

by Brendan Byrne

PLUCK TRICK

by Siva Kumar

MERV NICKLEMAN BENEATH THE LYRICS

by Vince Breheny

TRANI

by Aurora Martina Meneo and Alessia Fantasia

BODY JIHAD

by Wijnand Geraerts

 

Want to see your name and film in next month's winner's section? You're one click away from greatness.

October 2017 Winners

MICRO SHORT DRAMA

GLOWBALL: THE MAN WHO ESCAPED FROM SHADOWS

by Howard Vause

MICRO SHORT COMEDY

BAD WORDS

by Mark Jackson

MICRO SHORT HORROR/THRILLER

CUTE GIRL

by Karolina Koziol


MICRO SHORT DOCUMENTARY

RIP RECYCLING INTERRED PEOPLE

by Steve Vasiliou

MICRO SHORT DRONE

#CHANGEYOURPERSPECTIVE

by Sven Allenbach

MICRO SHORT SCRIPT

POPULATION EXPLOSION

by Selim Sevim


Super SHORT DRAMA

RENDEZ-VOUS

by Jimmy Boutry

super SHORT Horror/Thriller

PLAY WITH ME

by Jose Andres Cortes

super SHORT DOCUMENTARY

PRO HOURS

by Josh Lawson


super SHORT DRONE

LA SOUFRIERE VOLCANO HIKE

by Kai Jonny Thue Venøy

super SHORT SMartphone

IN MY MIND

by Melissa Brattoni

super SHORT SCRIPT

THE MORTICIAN

by Dene Stark


LONG SHORT

THE CIRCLE

by Sheldon Schwartz

EXTRA LONG SHORT

SHIVER

by Damian Overton

EXPERIMENTAL

INNER JOURNEYS

by Anthony DiBartolo


MUSIC VIDEO

FOREST BLAKK - LOVE ME

by Kevin Slack

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

ORCHID

by Miles Dickinson

AFTERWORD

by Boris Seewald

MOUNT VERNON EXPLORATORY SCHOOL DRONE MOVIE

by Will Morris and Spencer Penny

 

September Edition Official Selection 2017

 

COFFEE

by Simone Bianchi

MEMORIES

by Darren Marshall

LONG BEACH VACATION

by Anthony DiBartolo

MOUNTED

by Patrick Almaguer

THE SOUND OF SILENCE

by Zaid Shehzad

#PUREADELBODEN - THE LOVELY SMILE OF AUTUMN

by Sven Allenbach

#LAKEBRIENZ - INSPIRING MOMENTS

by Sven Allenbach

FORGOTTEN PRAIRIE

by Rueben Tschetter

HARVESTING OAT CROP IN NORWAY

by André Hope

REP REPAN (SLEEP PARALYSIS: A DEMONIC VISITATION)

by Amriy Ramadhan

THE HEAVY ATOMS

by Alice Evermore

RIDING TO WORK IN RIO

by Andre Magalhaes

#MYNAMEIS - FIONN CONDREN / THE WORLD'S YOUNGEST PROFESSIONAL STUNT DRIVER

by Terry Loughran

ACT OF DISAPPEARANCE

by Dagomir Kaszlikowski

DOUBLE A

by Evguenia Men

A CRYSTAL CAROL

by Christian Jilka

BLACK SWAMP

by Linpu Gao

THE ONE SHOT

by Giorgio Miraflor

AXIOMA

by Elisa Possenti

THE OTHER IDENTITY

by Jeff Vande Zande

SARVASVA

by Mr. Shreyas Kabadi M

A CRAZY TEACHER

by Nawal Kaffouf

CLOTH

by Emmanuel Delfin

UNDER THE BED

by George Lee

WINTERTIME

by Paul Hoehenberger

INTERSECTIONS

by Gabriel Masewich

SOUNDTRACK

by Samuel Go

THERE'S NO ONE ELSE

by Wellington Rodrigues

HAPPY ANNIVERSARY

by Caleb Kurowski

HEAD

by Mark Steensland

SCALE

by Brian Siskind

UNDATEMENT CENTER

by Chris Esper

DAY. NIGHT. MORNING.

by Joel Fendelman

SPEED OF THE LIVING DEAD

by Philip Pugh

TICK OR TREAT

by Gabrielle Roman

NOROOZ, SOMEWHERE ELSE

by Yasmine Asha

IT KILLS US ALLOW

by Jeff Kardesch

THE AWAKENING

by Cristina Di Lorito

 

Want to see your name and film in next month's winner's section? You're one click away from greatness.

Overall Winners 2017

Micro Short Drama

UNSEEN

by Justin Krul

Micro Short Comedy

CONFESSIONS

by Federico Cavallini

Micro Short Smartphone

iREAL

by Florent Sabatier


MICRO SHORT DRONE

SURF SESSION RUNDE

by Kai Jonny Thue Venøy

 

Micro Short Horror/Thriller

SWEET DREAMS

by Jake Unsworth

MICRO SHORT SCRIPT

REAL-TIME DENIAL

by Linda Hullinger

 


SUPER SHORT COMEDY

PIPE DREAM

by Normann Bjorvand

SUPER SHORT DRAMA

COLD IS MY BROTHER

by Andrew Calderone

Super Short Documentary 

FREDDY ON THE WIRE

by Tim Hahne

 


Super Short Animation/Stop Motion

POST NO BILLS

by Robin Hays

Super Short Drone

N O R W A Y

by Lila Baghzouz

Super Short HORROR/THRILLER

SAVE

by Iván Sáinz-Pardo


Super Short Smartphone 

BUBBLES DON'T LIE

by Stepan Etrych

Super Short Script

OLGA

by Gregory Falatek

Long Short

FRAGILE STORM

by Dawn Fields


XL Long Short

ONE YEAR ON A BIKE

by Martijn Doolaard 

Experimental

ICONOCLAST

Director: Alex Haney
Producers: Nicole Rodriguez and Siena Oberman

 
 

Want to see your name and film in next month's winner's section? You're one click away from greatness.

Honorable Mention 2017

Micro Short Drama

IT COULD BE YOUR DAUGHTER

by Judith Hahn

Micro Short Drama

MONDAY

by Camelia Cazan

Micro Short Drama

NASTY WATER

by Uwe Schwarzwälder


Micro Short Comedy

GOT A MINUTE?

by Dennis Gerecke

Micro Short Horror/Thriller

BALCONY

by Chris Cronin

Micro Short Horror/Thriller

VANDELLA DAY

by Judith Hahn


Micro Short Drone

FLOATING BOAT

by Gabriel Chavez

Micro Short Drone

NORWEGIAN WINTER CASTLE

by André Hope

Micro Short Script

CRACK

by James Anthony Ford


Micro Short Script

I KNOW

by Steve Vasiliou

Micro Short Script

HIDING

by John German

Micro Short Script

CLEAN BEAT

by Bernhard Riedhammer


Super Short Sci-Fi

INTELLIGENCE

by Lage Rind

Super Short Drama

POVERTY ALWAYS HAS A STORY

by Lukas Pohl

Super Short Drama

GARDEN

by Rouen John


Super Short Drama

THE BIG SOFA

by Deborah Tiso

Super Short Drama

CLEVER GIRL

by Alexios Koukias-Pantelis

Super Short Comedy

ROSE

by Brett Stumpp


Super Short Drama

COLD

by Sven Niemeyer

Super Short Comedy

NOBIRTHETAL

by Maggie Politi

Super Short Comedy

L'OPPORTUNITÉ

by Grégoire von Rakowski


Super Short Horror/Thriller

BODY DOUBLE

by Stephen Bigot

Super Short Documentary

CANDY

by Beth Stokes

Super Short Script

EDNA'S RECIPE

by Linda Hullinger


Super Short Script

THE INTERVIEW

by John Fraser

Super Short Animation

TOM IN COUCHLAND

by James Just

Super Short Drone

THE MOUNTAIN WITHIN

by Philippe Woodtli


Super Short Drone

ACROPHOBIA- I'M AFRAID OF HEIGHTS

by Philippe Woodtli

Super Short Drone

LUDOVICO EINAUDI & GREENPEACE "ELEGY FOR THE ARCTIC"

by Rob Fdez

Super Short Drone

AWAKEN

by Michael Bishop


Super Short Drone

EASTERN CARIBBEAN

by Kai Jonny Thue Venøy

Super Short Smartphone

7934 KILOMETERS AWAY

by Daniel McClelland

Long Short

THURALIA

by Joeri Vlekken


Long Short

THE WONDERFUL WORLD OF CHINESE CHARACTERS

by Heaven Kid

Long Short

TIME SPACE DOOR

by Heaven Kid

Long Short

THE MAILBOX

by Jacob Stuart


Long Short

CONSEQUENCES

by Nabil Nona

Long Short

THE BEAST UNDERNEATH

by Anaelle Morf's

Long Short

UNLEAVENED BREAD

by Wilfried Méance


Long Short

THE PIT

by Kari Hennig

Long Short

WIND BACK

by Andrea Carries

Long Short

THE CENTRE - ANOTHER DAY IN PARADISE

by Naomi Beukes-Meyer


Super Short Documentary

THE MAGIC COBRA TATTOO

by Adrian Alonso Cordoni

 
 

Want to see your name and film in next month's winner's section? You're one click away from greatness.

SEPTEMBER 2017 WINNERS

Micro Short Animation/Stop Motion

HELVETICA

by Daniel Coutinho Ferreira

Super Short Animation/Stop Motion

VIENNA TABLE TRIP

by Virgil Widrich

SUPER SHORT COMEDY

PIPE DREAM

by Normann Bjorvand

 


SUPER SHORT DOCUMENTARY

THE UNEMPLOYED MAN WHO FEEDS THE HOMELESS

by Lukas Agelastos and Spiridoula Gouskou

SUPER SHORT HORROR/THRILLER 

LAUNDRY NIGHT

by Kevin Gullberg

SUPER SHORT Drone

THE INCOGNITO TRAVELLER - DEEP REFLECTION

by Four Corner Labs


SUPER SHORT SCRIPT

"CALLED" BY NATURE......??

by Manisha Gupta

super short drama

THE CLINCHER

 by Jennifer Martin

LONG SHORT

MANNEQUIN

 by Dante Aubain and Danny Summonte


EXTRA LONG SHORT

ONE YEAR ON A BIKE

 by Martijn Doolaard


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

ALONE WITH EVERYBODY

by Adrián Suárez

A LIFE BEHIND THE LENS

by Bryn Downing

 

September Edition Official Selection 2017

MILK FIT

by Vilma Kartalska

THE CLINCHER

by Jennifer Martin

NOT ACCEPTABLE

by Saman Haghighivand

LONG SHOT

by Shreekrishna Padhye

THE NEIGHBOUR

by Alex Turda

FRIED BARRY

by Ryan Kruger

HEMI - GENTLE

by Laris Kilimci

A BIRD'S PERSPECTIVE

by Bryn Downing

ASTONISHING MONT SAINT-MICHEL!

by Anthony Brzeski

NEW ZEALAND

by Lila Baghzouz

KLAR

by Alexander Volberding

LEGACY OF DREAMS

by Pasquale Giovine

THE GRIEF - LIFE AFTER LOSS

by Shammika Tomar

GONNA ROLL THEM BONES

by Deb Ethier

STRANDING

by Nina Schipoff

237NP

by Oscar Brais Revalderia Prieto

AFTER LOVE

by Dániel Orosz

THIS IS NOT THE TIME (BE A HUMAN)

by Joeann Calabrese

STEVE HALFPENNY

by Elaine Heney

MISPRISION

by Shreekrishna Padhye

THE EVE

by Yuri Missoni

HIGH CALORIE

by Mehmet Tığlı

REY

by Luke Saliba

THE OTHER

by Dhyan Valdés Ramírez

THE PITCH

by Colin Sprigg

 

Want to see your name and film in next month's winner's section? You're one click away from greatness.

AUGUST 2017 WINNERS

 

Micro Short Drama

NASTY WATER!

by Uwe Schwarzwälder

Micro short Documentary 

FORGOTTEN SENSE

by Tomasz Wiśniewski

Micro Short Animation/Stop Motion

GRANNY SMITH

by Linda Niksic


Micro Short Drone

SUNSET IN ERVIKA

by Kai Jonny Thue Venøy

Micro Short Script

REAL-TIME-DENIAL

by Linda Hullinger

Super Short Drama

COLD

by Sven Niemeyer


Super Short Comedy

L'OPPORTUNITÉ

by Grégoire von Rakowski

Super Short Horror/Thriller 

LILITH

by Sergio Solares Álvarez

Super Short Drone

FLYKINGS NORWAY

by Brent De Bleser


Super Short Script

HONEY

by Bernhard Riedhammer

LONG SHORT

ICONOCLAST

Director: Alex Haney

Producers: Nicole Rodriguez and Siena Oberman

EXTRA LONG SHORT

MANIFEST MIND

Director: Mercedes Bryce Morgen

Producer: Katrina Kudlick

Associate Producer: Siena Oberman


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

GIRL

by Gregory Falatek


 

August Edition Official Selection 2017

MR. York

by Xiaoxiao Li

TATANIA SLEEPS

by Deb Ethier

YOU ARE HERE

by Deb Ethier

THE APPOINTMENT

by Dan Balchen

THE GLASS

by Sarah Lally

I AM

by Sven Signe Den Hartogh

AFTERTHOUGHT

by Michael Ricci

NUMBER 8

by Petar Bogdanovic

COLD SWEAT

by Erik Hartmann

UNEXPECTED

by Jessy Langlois

AT THE PARK

by Angie Amaro

HAZEL

 

by Dan Tonkin

ECHO SCREEN

by Dan Tonkin

HOT DOG

by Anaelle Morf

SIGN LANGUAGE SATURDAY

by Wilson Chang

VANYLVEN - FROM FJORD TO MOUNTAIN

by Kai Jonny Thue Venøy

THE MASTER ARTWORK

by David J. Skinner

FRENCH POLYNESIA

by Silva Sanin

FORGOTTEN SENSE

by Tomasz Wisniewski

COLD WINTER DAYS

by André Hope

6 SHORT MOVIES IN MEMORY OF ABBAS KIAROSTAMI

by Farid Bozorgmehr

TANGO MORTALE

by Kari Hennig

MARIBOR AND HIS, WORLDWIDE OLDEST VINE

by FRANC KOPIC

IN CAMERA

by Linda Hullinger

LONDON STRIKE

by Jiranant Kanjanagawin

116

by Julia Campanelli

PLASTIC UTOPIA III

by Daqi Fang

LOVE ROAD

by Mathilde Nocquet

RESET

by Mark Devlin

 

Want to see your name and film in next month's winner's section? You're one click away from greatness.

July 2017 Winners

Super Short Animation/Stop Motion

LUME

by Laura Owens

Micro short drama

MONDAY

by Camelia Cazan

Micro short comedy

DRIFTING OFF

by Robert Keane


Micro short drone

SURF SESSION RUNDE

by Kai Jonny Thue Venø

Micro short Script

CLEAN BEAT

by Bernhard Riedhammer

Super short drama

PANAMA - HOPE FOR SOMETHING

by Ariel Fisher


super short comedy

NOBIRTHETAL

by Maggie Politi

Super short documentary

CITY OF MY HEART

by Kostas Petsas

Super short drone

EASTERN CARIBBEAN

by Kai Jonny Thue Venøy


Super short smartphone

BUBBLES DON'T LIE

by Stepan Etrych

super short script

THE RIGHT VINTAGE

by John Fraser

Super short Sci-fi

E-DELIVERY

by Young Gul Cho


Long short

WIND BACK

by Andrea Carino

Extra Long short

O-THE MOVIE

by Frank Aron Gardsa


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

GIRL

by Gregory Falatek

NOW AND THEN, MAY'43

by Kostas Gur


July Edition Official Selection 2017

DRIFTING

by Brian Matthews Murphy

DRIFTING OFF

by Robert Keane

RAT TRAP

by Jonathan Siebel

LAST FLOOR

by Mehdi Javaherian

JACK & OPHELIA

by Ana Loes

HEIGHT

by Paul Bhajjan

JOHNNY PTOSIS

by Leal Butler

GRANDFATHER'S GOLDEN SECRET..!!

by Manisha Gupta

POV

by Tarryn Meaker

I AM H

by Pintadera Film

GANGBANG

by Marie-Rose Osta

WHAT GOES AROUND

by Hans Lachman

THE PLOT

by Melvin Cartagena

KOELN - IT'S MORE ABOUT THE LIFT IN IT

by 2BadMen GbR

ALL IN THE BEEF

by Anthony Torrecilla

PARTYCIPATION

by Lena Doughty

THE BAD FIRE

by Pamela Gray

THE VIOLATED NATURE

by Antonello Tampoia

NORWAY LET THE JOURNEY BE YOUR GOAL

by Pasquale Baseotto

WHERE WATER ENDS

by Gabriel Chavez

AMAZING ICELAND

by Edgar Granados

EASTERN CARIBBEAN

by Kai Jonny Thue Venøy

THE GREAT NORTH

by Eckinox Média

WHO ATE ALL THE CHILDREN?

by Paul Kelly

HEMI - JNT

by Hemi Behmoaras

THE RIGHT VINTAGE

by John Fraser

PHEROMONE

by Murad Aliyev

DOLL

by George Canzaniello

THE GILLIAN'S MOTEL

by Domenico Cutrona

OH BROTHER

by Mia Mullarkey

MOON BLUES

by Vanessa Delaine

MAUVE

by Hethav Vathul

TALES FROM SHAOLIN: PT ONE SHAKEY DOG

by Jeremy Sample

EBENBILD (RESEMBLANCE)

by Winfried Bettmer

GOODBYE, MISTER D

by Artem Makarevich

REUBEN

by Kai Calubaquib

FLAKE

by Jack Goessens

BLIND DATE

by Thorsten Homberger

AFFECT

by Arvin Kananian

THE LAST AGE OF THE SWORD

by Alexander Lee

MY SOUL IS NOT FOR SALE

by Ezzeddine Zein

FOXHOLE CONVERSATIONS

by Pranay Noel

THE TRUTH ABOUT ISRAEL FROM THE MOST UNEXPECTED PLACE

by James Leong

WITH THE FRAY

by Richard Summers-Calvert

WAITIN'

by Eike Weinreich

LEO?

by Marianna Dean

F. ELIZA

by Jihea Han

BY MY SIDE

by Zanyar Muhammadineko 

A LA RECHERCHE DE LA MUSIQUE

by Aukasz Wasaik

SPIELEN

by Marcus Siebler

 

Want to see your name and film in next month's winner's section? You're one click away from greatness.

June 2017 Winners

Micro Short Drama

INDIVIDUALITY

by Luis Moreno

Micro Short Comedy

CONFESSIONS

by Federico Cavallini 

Super Short Drama

THE LOVER

by Clementine Clarke


Super Short Comedy

PILLOWTALK

by Aubree Bowen

Super Short Animation/Stop Time

TOM IN COUCHLAND

by James Just

Super Short Drone

DATING ARIADNE

by Julika Riedel


Super Short Script

GRASSROOTS

by John Fraser

Long Short

THE PIT

by Kari Hennig

EXTRA LONG Short

NOBODY DIES HERE

by Simon Panay


June Edition Official Selection 2017

HOMELAND

by Tak Chun Patrick Cheung

THANKS FOR EVERYTHING

by Frank Aron Gårdsø

FEMALE FATE

by Sondre Fristad

TINY WING

by Wei Li

WARRIOR

by Eric Billard

CONTRÒLE DES PASSPORTS

by Ezzeddine Zein

LEGALLY SPEAKING

by Javier Badillo

4242

by Sara Eustaquio

PERFORMING LIFE, ANOTHER SPY MOVIE

by Zlata Onufrieva

DREAM WITH ME

by Harrison Killian

THE GREAT WONTON CAPER

by Hans Lachman

I WILL NEVER LEAVE YOU

by Omed Latif

GIULIA'S PLACE

by Mauro Villani

WHAT A DIFF'RENCE

by Caroline Rumley

SMORBETH

by Jessica Tuckwell

VACANCY

by Jihea Han

BURDEN

by Johnny Cullen

LONG TIME NO SEE

by Tony Zeng

SALOME 2017

by John Nobrega

Sambhavath - if follows

by pradeep krishnamurthy

PLIGHT

Mohammad Reza Khavari

OUTDOORS

by Antonello Tampoia

FORGIVEN

by Talor Marshall

HYBRIS

by Armand Desponts

WHY RUN?

by John German

WORLDQUAKE

by Rico Herre

THE BRIDGE

by Marija Keserović

FIRE & LIGHT

by Dana Johnson

PLEASED TO MEET YOU

by Flore Cavigneaux

 

Want to see your name and film in next month's winner's section? You're one click away from greatness.

May 2017 Winners

SUPER SHORT DRAMA

COLD IS MY BROTHER

by Andrew Calderone

Password: Serpa

SUPER SHORT SCI-FI

EL DUELO WEIRD!

by Fabio Serpa


 

SUPER SHORT DRONE

MOODY WINTER

by Jurgis Kreilis

 
 

SUPER SHORT DOCUMENTARY

PRISON DA VINCI

by Zach Sebastian

MICRO SHORT SMARTPHONE

HOPEFULLY ("OJALÁ")

by Marie-Stéphane Cattaneo

MICRO SHORT SCRIPT

HIDING

by John German


SUPER SHORT COMEDY

LA'S HOTTEST BAR IS...

by Jasmine Elist

SUPER SHORT HORROR/THRILLER

SAVE

by Iván Sáinz-Pardo

LONG SHORT

UNLEAVENED BREAD

by Wilfried Méance


SUPER SHORT SCRIPT

EDNA'S RECIPE

by Linda Hullinger

SUPER SHORT ANIMATION/Stop motion

POST NO BILLS

by Robin Hays


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

TECHNICOLOR

by Wayne Shin


May Edition Official Selection 2017

MICRO SHORT COMEDY

DAILY COMMUTE

by Scott Palazzo

 

MICRO SHORT Documentary

14:00

by Kazuya Ashizawa

ZOORINI

by Steve Vasiliou

 

Super SHORT Animation/Stop motion

ROBOT

by Felix Kruis

MDD. WHAT AND HOW.

by Yi Zhou

2YRS 1 DAY

by Zih-Rong Lu

THE LADDER

by Yorgos Papafigos

 

Super SHORT COMEDY

BILLY THE BOMBER

by Leal Butler

HOW TO BECOME A DRAMA QUEEN

by Daniele Lince

THE 99TH ENCOUNTER

by Deep Visions

POOR DADDY

by Linnea Pihl

TOMORROW

by Richard Schut

THE BOG-STANDARD SHORT FILM

by Dennis Gerecke

LA'S HOTTEST BAR IS...

by Jasmine Elist

 

super SHORT documentary

BEYOND THE HORIZON

by Yolandé Haynes

 

Super SHORT Drama

ON THE INSIDE

by Amelia Gilday

THE MAZE

by Mauro Villani

THE MINDSET

by Manisha Gupta

JESSABELLE'S ECLIPSE

by Robert Gregor Greiner

NO TIME TO CHANGE ME MIND

by Miguel Miller

COLD IS MY BROTHER

by Andrew Calderone

 

SUPER SHORT Horror/thriller

SAVE

by Iváin Sáinz-Pardo

LILITH COME OUT

by Savvas Christou

THE OTHER

by Georgia Chioni

 

SUPER SHORT SCRIPT

THE IMPOSSIBLE DREAM

by Slavica Bogdanov

THE INTERVIEW

by John Fraser

THE PIANO LOVE

by Christine Hally

BULLY

by Damien Howard

 

Super SHORT Smartphone

OCTO

by Pegah Izadian

ANOTHER VISIT

by Paul Kelly

 

LONG SHORT

THE TRUTH DANGER

by Luigi Di Donato

CONDUIT

by Tim Earnheart

BRETTON PLACE FILMS

by Wilson Chang

FULLY FORMED ADULTS EPISODE 1: JOSH

by Scott Boxenbaum

SAD GUN

by Briana Bougard

IF YESTERDAY DOES NOT EXIST

by Meine Wüstenberg


Want to see your name and film in next month's winner's section? You're one click away from greatness.

April 2017 Winners

 

Password: Candy 2017

SUPER SHORT DOCUMENTARY

CANDY

by Beth Stokes

SUPER SHORT DRONE

"AWAKEN" ICELAND

by Michael Bishop


Password: yunxie 

SUPER SHORT SMARTPHONE

BIRTHDAY PARTY

by Yun Xie

 

Micro Short Drama

TAKE 2

by Enrique Ortega

Micro Short Documentary

KITCHEN'S ORCHESTRA

by Tina Krüger

Micro Short Script 

I KNOW

by Steve Vasiliou


Super short drama

WINE AND EGGS

by Sertaç Bozkurt

Super short comedy

ROSE

by Brett Stumpp

Super short Horror / Thriller

BACK PAGE RIPPER

by Stephen Rutterford


Super short animation / stop motion

THE OTHER SIDE

by Ci Ci

Super Short Script

REGRETTING ROY

by Michael Merritt

Long Short

THE BEAST UNDERNEATH

by Anaelle Morf


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

DYING FOR A LIVING

by Adriana Falcinelli


April Edition Official Selection 2017

Super Short Horror/Thriller

BACK PAGE RIPPER

by Stephen Rutterford

MARY'S ROOM

by Guillermo Pita

 

Micro Short Drama

A MIDNIGHT VISITOR

by Catharine Lin

ATLANTIS

by Muhammad Ali

 

Super Short Drama

ALMOST

by Beau Rambaut

PLUS MINUS

by Julia Lichtner

 

Long SHORT

THE CASH BOX PLEASE

by Florent Sabatier

REEM

by Hamza AlFakhry

1) IT WAS DALI

2) A MOVIE SET

by Eduardo Rufeisen

CHEATERS

by Jarrad Bhatia

SHORT STORY

by Anar Azimov

A BIRD WITHOUT A HOMELAND

by Louiza Kadri

 

SUPER SHORT DRONE

FJORD

by Kai Jonny Thue Venøy

MIXED MOTION PROJECT

by Marin Kafedjiiski

NORWAY'S LOFOTEN ISLANDS

by Ian Montgomery

FLYING BAG

by Tarsso Tarsso

 

Super short documentary

TIGER SHARKS FIGHT FOR SURVIVAL

by Angela Smith

 

Super Short Animation/Stop Motion

CORE

by Meng Zhou

THE LAST WYVERN

by Richard Jacobs

REFLECTION

by Maria Tomskaia

 

Super short smartphone

TIME AND LOVE AND I

by The Real TALAI

VIOLET

by Brent Curry

 

Super short comedy

THE FIRST DATE

by Tim Kinner


Want to see your name and film in next month's winner's section? You're one click away from greatness.

March 2017 Winners

 

Micro Short Drama

THE ONES WHO LOVE ME ARE GONE

by Parisa Ghaderi

 

Micro Short Horror/Thriller

VANDELLA DAY

by John McCourt


Super Short Comedy

TOP SECRET

by Studi Bless

Super Short Documentary

ROOTS OF FIRE: FEUFOLLET

by Abby Lavoi


Micro Short Drone

NORWEGIAN WINTER CASTLE DRONIE

by André Hope

Super Short Sci-Fi

NIGHT ENCOUNTER

by Ludovic De Gaillande


Super Short Smartphone

7934 KILOMÈTRES AWAY

by Spherical Directions

 

MICRO SHORT COMEDY

GOT A MINUTE?

by Dennis Gerecke

Super Short Drama

CLEVER GIRL

by Alexios Koukias-Pantelis

Super Short Horror/Thriller

THE EXIT

by Hsiao Hsuan Liu


 Super Short Animation / Stop Motion

LAST BREATH

by Rebecca Stylianou

Super Short Drone

LUDOVICO EINAUDI AND GREENPEACE “ELEGEY FOR THE ARCTIC”

by Rob Fdez

Super Short Script

OLGA

by Gregory Falatek


Long Short

CONSEQUENCES

by Nabil Nona

 

Outstanding Achievement Award

SUI SIDE INN

by Hua Bai


March Edition Official Selection 2017

MICRO SHORT COMEDY

GOT A MINUTE?

by Dennis Gerecke

 

MICRO SHORT DRAMA

THE ONES WHO LOVED ME ARE GONE

by Parisa Ghaderi

 

MICRO SHORT HORROR/THRILLER

VANDELLA DAY

by John McCourt

 

MICRO SHORT DRONE

NORWEGIAN WINTER CASTLE DRONIE

by André Hope

 

SUPER SHORT DRAMA

CLEVER GIRL

by Alexios Koukias-Pantelis

THE EXIT

by Hsiao Hsuan Liu

SANGRE

by Marlene Rios

THE DEADLY VALENTINE!!!

by Manisha Gupta

 

SUPER SHORT COMEDY

TOP SECRET

by Studi Bless

 

SUPER SHORT HORROR/THRILLER

HUMORT

by Manu Gomez

THE BEGINNING

by Bryan Follins

THE EXIT

by Hsiao Hsuan Liu

 

SUPER SHORT DOCUMENTARY

ROOTS OF FIRE: FEUFOLLET

by Abby Lavoi

SZPILMAN’S PIANO

by Tosh Leykum

 

SUPER SHORT ANIMATION/STOP MOTION

THE REBEL

by Robert Servent

ESPRESSIVO: A LOVE SONG TO COFFEE

by Deb Ethier

SEEKING

by Crystal Law

MUCUS

by Martin Helstáb

LAST BREATH

by Rebecca Stylianou

 

SUPER SHORT DRONE

SHETLAND: MY LAND, MY HOME

by Thomas Haywood

NEUSCHWANSTEIN FAIRYTALE CASTLE

by Paul Hoehenberger

LUDOVICO EINAUDI AND GREEPEACE “ELEGY FOR THE ARCTIC” 

by Rob Fdez

AN EYE IN THE SKY OF LEBANON

by Carlos Haidamous

NORTHSTAR

by Kostas Gur

 

SUPER SHORT SMARTPHONE

7934 KILOMÈTRES AWAY

by Spherical Directions

KEEP ON

by Bassem Elshehawy

YOU'RE A GUY

by Sylvain Certain

THE SCREEN

by Ali Orokzai

 

SUPER SHORT SCRIPT

WHITE AND BLACK

by Michael Merritt

CLEAN SHAVE

by John Fraser

DAYS NEVER BORN

by Duca Simone Luchini

GIRL

by Gregory Falatek

OLGA

by Gregory Falatek

LET'S SAVE THE WORLD

by Apsara Pagarkar

THE CAGE

by Ali Sait Tanriverdi

 

SUPER SHORT SCI-FI

NIGHT ENCOUNTER

by Ludovic De Gaillande

 

LONG SHORT

RED MAZE

by Thomas Gaunt

CONSEQUENCES

by Nabil Nona

THE RUINS

by Matilda Szydagis

MELOMANIAC

by Mikael Schutz

DAYDREAMING

by Hangdon Lee

MENTHOL

by applaud talkies

THE DRONE MASTER

by Sebastien Duhem

AMIDST THE TREES

by Mohsen Nabavi

NEW

by Jose Font

ONE

by Merlin Luong


Want to see your name and film in next month's winner's section? You're one click away from greatness.